توصیه‌های ساده برای امنیت مرورگر و ایمیل


مقدمات لازم: آشنایی با مرورگر فایرفاکس، آشنایی با چگونگی مشاهده فایلهای ‌پی‌دی‌اف

سطح مقاله: این مقاله برای تمام کاربران اینترنتی مناسب است


امنیت ایمیل

  • برای نمایش میل باکس خود از مرورگری غیر از مرورگری که غالبا برای گشت و گذار در وب از آن استفاده می‌کنید بهره بگیرید. مرورگر پیشنهادی ما گوگل کروم است. این مرورگر که توسط شرکت گوگل به بازار معرفی شده، قابلیت اجرای داکیومنت‌های مایکروسافت را هم داراست و از استفاده از آن برای اجرای این داکیومنت‌ها نسبت به استفاده از خود نرم افزار آفیس، ارجحیت دارد.

  • از کلیک کردن روی لینک‌های درون متن ایمیل خودداری کنید. توجه کنید که آدرس واقعی که بارگذاری خواهد شد ممکن است آدرسی که به شما در متن ایمیل نمایش داده

  • شده است نباشد بنابراین در صورت لزوم، حتما آدرس مذکور را کپی کرده و در آدرس بار مرورگر بچسبانید و پیش از نمایش وب سایت مذکور، از بی خطر بودن آن مطمئن شوید.

  • نمایش خود به خود عکس‌ها در ایمیل خود را غیرفعال کنید.

  • برای نمایش اتچمنت‌های مایکروسافت آفیس، به جای برنامه ی آفیس، از گوگل داکس استفاده کنید.

  • از بازکردن فایل‌های exe و dmg تحت هر شرایطی خودداری کنید.

  • پیش از بازکردن هر فایل دیگری ابتدا اطلاعات فایل را نمایش داده و از درست بودن پسوند فایل مطمئن شوید. دقت کنید که حتی فایل عکسی که به شما فرستاده شده ممکن است یک فایل exe با پسوند تغییر داده شده باشد.

  • حتی با رعایت تمام نکات قید شده در بالا، هرگز نمی‌توانید از بی خطر بودن یک فایل مطمئن باشید بنابراین حتی الامکان از باز کردن اتچمنت‌هایی که به ایمیل شما فرستاده می‌شوند خودداری کنید.


مرورگر وب مناسب

مرورگر وب کانال اتصال شما به وب سایت‌ها، برنامه‌ها و افراد در اینترنت است. بنابراین تامین امنیت مرورگر نخستین گام جهت پیشگیری از دست یافتن افراد غیرمجاز به اطلاعات شخصی شماست.

مرورگر غالب در کامپیوترهای شخصی اینترنت اکسپلورر است که به همراه ویندوز روی کامپیوترها نصب می‌شود. اما در سال‌های اخیر این مرورگر با انتقاد شدید کارشناسان کامپیوتر رو به رو شده که مدعی هستند که این مرورگر با کاستی‌هایی در زمینه ی امنیت رو به رو است که بالقوه کاربران را در معرض نفوذ هکرها به کامپیوتر آنان و به سرقت رفتن رمز عبور آنان قرار می‌دهد.

اگر چه مایکروسافت ادعا می‌کند که در به روزرسانی‌های جدید اینترنت اکسپلورر توانسته حفره‌های امنیتی را برطرف کند، اما همچنان از نظر کارشناسان ساختار اساسی آن با کاستی‌های بالقوه ی بسیاری رو به رو است.

در این مدت مرورگر‌های جدیدی نظیر فایرفاکس و گوگل کروم وارد بازار اینترنت شده اند که به مراتب از نظر امنیتی از اینترنت اکسپلورر قوی تر هستند و تلاش کرده اند حفره‌های امنیتی را تا حد امکان پر کنند.


پیشنهاد