نصب و تنظیمات امنیتی مرورگر فایرفاکس


جهت دانلود این مرورگر به این آدرس مراجعه کنید. سپس تنظیمات مرورگر خود را پس از نصب تغییر دهید:

اگر از سیستم عامل mac os x استفاده می‌کنید، برای انجام این کار از منوی اصلی Firefox و سپس Preferences را انتخاب کنید.

اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید، برای مشاهده ی تنظیمات از منوی بالای صفحه ابتدا Tools و سپس Options را انتخاب کنید، سپس در پنجره ای که باز شده است، گزینه ی General را انتخاب کنید و تنظیمات زیر را فعال کنید:

  • always ask me where to save files - برای جلوگیری از ذخیره شدن تصادفی فایل‌ها بر اثر کلیک‌های اشتباه و غیره، بهتر است هر بار پیش از ذخیره کردن هر فایل مرورگر از شما محل ذخیره ی فایل جدید را پرسش کند. سپس روی گزینه ی Content کلیک کنید و تنظیمات آن را به صورت زیر تغییر دهید.

  • غیرفعال کردن جاواسکریپت - روی گزینه‌ی Enable Javascript رفته و آن را غیر فعال کنید. غیرفعال کردن جاواسکریپت از اجرای خود به خود کدهای جاواسکریپت که بالقوه می‌توانند امنیت مرورگر شما را به خطر بیندازند، جلوگیری می‌کند. منتها از آنجایی که جاواسکریپ برای خیلی از وبسایت‌ها لازم است ما غیرفعال کردن جاواسکریپت را توصیه نمی‌کنیم. بجای این کار از افزونه «نواسکریپت» NoScript استفاده کنید. در این مقاله‌ به این مورد پرداخته‌ایم.

  • block pop up windows - پنجره‌های پاپ‌آپ که بدون دخالت کاربر باز می‌شوند، یکی از رایج‌ترین روش‌های وب سایت‌های مخرب جهت به سرقت بردن اطلاعات کاربر هستند. بهترین روش برای جلوگیری از افتادن در تله‌ی این وبسایت‌های مخرب، بلوکه کردن پنجره‌های پاپ‌آپ است. روی گزینه ی Security کلیک کنید تا پنجره‌ی زیر را مشاهده کنید:

تنظیمات زیر را در این پنجره اعمال کنید:

  • use a master password - انتخاب یک پسوورد اصلی برای مرورگر موجب می‌شود که پس از هربار باز کردن مرورگر از شما رمز عبور پرسیده شود. این تنظیم موجب می‌شود که اشخاص متفرقه نتوانند با استفاده از مرورگر شما و پسووردهای ذخیره شده در آن به ایمیل و دیگر اکانت‌های شما به طور تصادفی دسترسی پیدا کنند.

  • warn me when sites try to install add-ons - اد-آن‌های مختلف در فایرفاکس لزوما مورد تایید فایرفاکس نیستند و می‌توانند امنیت مرورگر شما را به مخاطره بیندازند. بنابراین بهتر است که از هیچیک از اد-آن‌هایی که از امنیتشان اطمینان ندارید استفاده نکنید. فعال کردن این تنظیم در فایرفاکس موجب می‌شود که وبسایت‌های مختلف نتوانند بدون آگاهی شما اد-آن خود را روی مرورگر نصب کنند.چگونگی ایمن سازی مرورگر فایرفاکس در مقابل وبسایتهای خطرناک

اکثر هک‌های کامپیوترها یا مرورگرها با هدایت کاربر به یک وبسایت ویروسی اتفاق می‌افتد. ممکن است که هکر به شما ایمیلی بفرستد که فکر کنید از فیسبوک آمده است و با کلیک کردن روی آن لینک به وبسایتی که او طراحی کرده هدایت شوید و کامپیوتر شما هک شود یا اطلاعات مربوط به حساب فیسبوک یا ایمیل شما دزدیده شود. معمولا اگر جاواسکریپت مرورگر شما فعال نباشد شما ایمنی بیشتری خواهید داشت. اما از آنجا که خیلی از وبسایت‌های مفید مثل جیمیل و فیسبوک به جاواسکریپت نیاز دارند نمی‌شود آنرا برای همیشه خاموش کرد. اینجاست که افزونه «نه اسکریپت» NoScript به کمک شما می‌آید. این افزونه اجازه می‌دهد که جاواسکریپت را برای سایتهای مورد علاقه خودتان روشن کنید و برای بقیه خاموش. در اینجا می‌توانید در مورد این افزونه بیشتر یاد بگیرید.